Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž

Mgr.art. Lea Vítková

foto

Lea VÍTKOVÁ – soprán. Absolventka Vysoké školy múzických umění v Bratislavě (1996 - profesorka Hana Štolfová - Bandová).

Absolvovala aktivně pěvecké kurzy pod vedením světových interpretů - např. Sommerakademie J. S. Bacha Stuttgart pod vedením sopranistky Edith Mathis a dirigenta Helmutha Rillinga, v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou pracovala pod vedením Petra Dvorského.

Věnuje se koncertnímu i opernímu zpěvu.

Ve svém koncertním repertoáru má díla různých stylových období (od renesance až po současnost), některá díla současných skladatelů (P. Novák - Zemek, P. Fiala, Z. Pololáník aj.) uvedla premiérově. Jako sólistka účinkovala s různými hudebními tělesy. Např. se Státní filharmonií Brno, s orchestrem Českých komorních sólistů, se Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, s orchestrem Cappella Istropolitana, s Filharmonickým orchestrem Bohuslava Martinů Zlín, s Mladými bratislavskými sólisty, se Slovenskou filharmonií Bratislava, s orchestrem Slovenského národního divadla v Bratislavě, se Státní filharmonií Olomouc, se Státním komorním orchestrem Žilina, s Les Menestrels Vídeň atd.. Nahrává pro Český rozhlas, Českou televizi a Slovenskou televizi i na CD. Koncertuje doma i v zahraničí (např. SRN, Rakousko, Švýcarsko, Holandsko - Koncertgebow).

Též se věnuje pedagogické činnosti na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kde působí jako pedagog klasického zpěvu a vedoucí pěveckého oddělení.

Od roku 2000 je sólistkou Moravského divadla Olomouc. Ve svém repertoáru má na 35 operních a operetních rolí a více než 30 oratorních, kantátových a koncertních titulů. Její písňový repertoár zahrnuje díla autorů jak českých a slovenských, tak i zahraničních.

Za dobu svého působení u divadla již obdržela řadu ocenění, např.:
Za role Mařenky v opeře Prodaná nevěsta od B. Smetany a Donny Elvíry v opeře Don Giovanni od W. A. Mozarta byla za rok 2001 nominována v širší nominaci na cenu Thálie. Totéž ocenění získala za rok 2003 za roli Lišáka v opeře Příhody lišky Bystroušky od L. Janáčka. Za roli Rusalky získala v roce 2004 cenu Moravského divadla Olomouc za mimořádný ženský jevištní výkon. Totéž ocenění získala v roce 2008 za roli Marie Stuardy. V roce 2009 získala Cenu ředitele Českého rozhlasu Olomouc. V letech 2012 a 2013 získala Cenu diváků Moravského divadla Olomouc.

Další informace jsou dostupné na www.leavitkova.cz